• Bugün : 05 Ağustos 2019, Pazartesi

Özbağ’da Festival Coşkusu

5 Ağustos 2019

Özbağ Belediyesince ilki hazırlanan “Özbağ Halı, Kültür-Sanat ve Çirleme Festivali” yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Festival, Büyük Camii’de Mevlid-i Şerif okutulması ve Çirleme ikramı ile başladı. Kazanlarla çirlemenin pişirildiği alana binlerce kişi akın etti. Festivalin açılış programına Kırşehir Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın yanı sıra Yozgat Valimiz Sayın Kadir Çakır, Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Volkan Dudu ve TBMM MHP Grup Müdürü Fikret Hayali, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Ağır Ceza Reisi Hüseyin Sabuncuoğlu, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, parti temsilcileri, il protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, il dışında yaşayan Özbağlılar ve binlerce vatandaş katıldı.

Ana sponsorluğunu yurt dışında yaşayan hemşerimiz Yusuf Ahi’in yaptığı festival’de Şehit Ramazan Donat ve Halil Şen sokaklarının tabelalarının çakılması ile devam etti ve Halı Sergisi gezildi. Bay Sempatik olarak tanınan ünlü sunucu Yusuf Erbaş’ın sunduğu festivalde Kırşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kırşehir Müzik ve Oyun Topluluğu birer konser verdi.

 

Festivale katılan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, festivalin Özbağ’da unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak adına düzenlenen önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Bu tür etkinliklerin halkımızın kaynaşmasına birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesine önemli katkıları olduğunu belirten Kırşehir Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Özbağ tarihiyle, kültürüyle geçmişi olan, doğu ile batıyı bağlayan yol üzerinde bulunması dolayısıyla önemli bir konumda olan, güzel bir doğaya sahip olan güzide bir beldemiz. Bugün de ilki düzenlenen Özbağ Halı, Kültür-Sanat ve Çirleme Festivali’ne katılıyoruz. Özbağ’da halıcılık ve kilimcilik gibi unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması açısından bu festivalin önemi büyük. Hem geleneklerimizi, kültürümüzü yaşatmak hem de Özbağlı hemşerilerimizi buluşturmak, bir araya getirmek adına Özbağ Belediye Başkanlığınca düzenlenen bu festivalin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Festivalin açılışında bir konuşma yapan Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay, Toplumları ayakta tutan en önemli gücün sahip olduğu milli ve dini değerleri olduğunu söyledi. Tarihte var olduğu ilk günden itibaren kültürüne, örf ve âdetine sahip çıkan Türk milletinin bu sayede milli birlik ve bütünlüğünü her zaman sağlamayı başarmış dünyaya örnek gösterilecek ender milletlerden birisi olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Rasim Arazay; “Özbağ Belediyesi olarak hemşerilerimiz arasında birlik ve beraberliği sağlamak, hemşerilerimizin kaynaşmasına vesile olmak için, unutulmaya yüz tutmuş, kadınlarımızın-kızlarımızın el emeği göz nuru meşhur Özbağ Halısını, kilimini, yastığını ve minderini yeniden canlandırmak için, yine Türk mutfağı içerisinde çok önemli bir yeri olan yöremize has Çirlemeyi tanıtmak için bu festivalimizi düzenledik. Sizler de bizlere destek olduğunuz hepinize şükranlarımı sunuyorum,” dedi.

 

Asli görevlerinin Özbağ halkına hizmet olduğunu çok iyi bildiklerini ifade eden Başkan Rasim Arazay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyemizin kısıtlı imkânlarıyla hizmet etmenin zorluğunun da farkındayız. Bundan dolayı başta mensubu bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatımızın, Parti ayrımı yapmadan bizlere destek olan Sayın Milletvekillerimizin, Sayın Valimizin, Sayın Kırşehir Belediye Başkanımızın, kurum müdürlerimizin, işte yurt dışında yaşayan ve bu festivalin ana sponsoru olan işadamı Yusuf Şen Bey gibi, değerli iş adamı Hamit Yiğit abimiz gibi, İşadamı Yüksel Coşar gibi, daha adına sayamadığım birçok hemşerimizin destekleriyle inşallah çok güzel hizmetler yapacağız. Çünkü biz hizmet için geldik. Özbağ’mızın hizmete ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bundan dolayı hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan var gücümüzle çalışacağız. Parti ayrımı gözetmeden herkese eşit şekilde hizmet edeceğiz. Sözlerimi daha fazla uzatmadan festivalimize katılarak bizlere güç ve şeref veren hepinize şükranlarımı sunuyorum. Festivalimize katılarak bizleri onurlandıran tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Yoğunluktan dolayı yaşanan aksaklık varsa bu konuda da misafirlerimizin affına sığınıyorum.

 

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da konuşmasında, “Güzel ve şirin beldemiz Özbağ’da düzenlenen Halı, Kültür-Sanat ve Çirleme Festivalinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi festivaller, kültürel değerlerimizi ön plana çıkaran önemli etkinliklerdir. Bu festivalin de Özbağ’da halı, kilim, çirleme gibi yıllarca süregelmiş ve günümüzde unutulmaya başlamış değerlerimizin tanıtılmasına yardımcı olacağına inanıyorum.” sözlerine yer verdi.

Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay tarafından misafirlere ve festival sponsorlarına plaket verilmesi ile devam eden festivalin ana sponsoru Ahi Location’un sahibi yurtdışında yaşayan hemşerimiz Yusuf Ahi de yaptığı konuşmasında, “Bizler, her ne kadar yurt dışında yaşıyor olsak da doğduğumuz toprakları asla unutmadık. Vatan ve bayrak sevgisi kalbimizden eksik olmadı. Hele ki gönlümüzdeki sıla özlemi bizleri hiç rahat bırakmadı. Kırşehir’in ve Özbağ’mızın değerlerini, örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi, ustalarımızın sazlarını, türkülerin nağmelerini, halı tezgâhlarının sesini asla unutmadık. Özbağ benim doğup büyüdüğüm topraklardır. Kendimi bu topraklara borçlu hissetmemden dolayı, Belediye Başkanımız Rasim Arazay Beyin festival hazırlayacağını duyunca çok duygulandım. Memleket özlemimi giderecek, hemşerilerimle buluşacak, Özbağlılar arasında birlik ve beraberliği pekiştirecek olmak beni heyecanlandırınca festivale sponsor olacağımı söyledim. Bu işi benim sponsorluğumun yanı sıra birçok hemşerimizin desteklediğini görmek, birlik ve beraberliğimizin en güzel göstergesiydi. Bu duygularla, festivalimize onur veren değerli misafirlerimize ve siz tüm Özbağlı hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, özellikle Kırşehir şivesiyle söylediği türkülerimiz ile gönüllerde taht kuran Umut Sülünoğlu ve Uğur Önür sahne alarak konser verdiler.

LARA Büyük İlgi Gördü

Festivalin son konuk şarkıcısı ise Lara’ydı. Festivalin belki de halk tarafından en merakla beklenen, en can alıcı anı Lara’nın sahne almasıydı. Söylediği şarkılarla binlerce katılımcıyı coşturan Lara, festivale damga vurdu. Saz ve Söz Ustası, merhum Neşet Ertaş’ın memleketinde sahne alarak O’nun türkülerini seslendirmekten büyük onur ve gurur duyduğunu ifade eden Lara, kendini coşkuyla ve büyük heyecanla takip ederek şarkılarda kendisine eşlik eden tüm Özbağlılara teşekkür etti.

ÖZBAĞ BELEDİYESİ :: Örcün Mahallesi Ankara Caddesi No: 7 Özbağ - KIRŞEHİR